PROBÍHAJÍCÍ VÝSTAVY
Klenoty středočeského pravěku
Informační centrum keltské kultury na zámku Nižbor
od 3. 7. 2020
Výstava je pojmenovaná podle stejnojmenné publikace Ústavu archeologické památkové péče středních Čech, vydané v roce 2018, která poutavě vypráví 13 archeologických příběhů z 13 různých míst středních Čech. Témata jako je využívání surovinových zdrojů, usedlý způsob života, sociální hierarchie, nakládání se zemřelými, estetické cítění, mocenské a náboženské konflikty či touha po majetku a inovacích jsou totiž dnes stejně aktuální, jako byly před tisíciletími.
Keltové v srdci Čech
Informační centrum keltské kultury na zámku Nižbor
od 28. 4. 2018
V modernizované stálé expozici najdete množství originálních nálezů, které se před dvěma tisíci lety zrodily v rukách keltských obyvatel (nejen) naší země. Expozice je doplněna o interaktivní prvky (jako třeba keltská převlékárna nebo haptická stezka) a doplňuje ji i menší výstava, která vás seznámí s pravěkou minulostí středních Čech a představí základní spektrum archeologických nálezů.
PROBĚHLÉ VÝSTAVY
Prvorepubliková archeologie
Informační centrum keltské kultury na zámku Nižbor
od 1. 6. 2018
Za uplynulých 100 let toho česká archeologie zažila mnoho. Byli to ale právě badatelé v období první republiky, kteří položili základy oboru tak, jak jej známe dnes. První velké systematické výzkumy, zakládání stěžejních výzkumných institucí, objevy celosvětově proslulých lokalit. Ty nejvýznamnější výzkumy 20. a 30. let byly navíc financovány přímo z Národního fondu Masarykova, přičemž pan prezident mnohé z nich osobně navštívil. Ve výstavě, kterou jsme pro vás ve spolupráci s Ústavem pro archeologii FF UK připravili, chceme nejen připomenout tuto zlatou éru archeologie, ale také znovu oživit některé její zásadní momenty. Nechme se v rámci oslav letošního výročí naší republiky touto elegantní dobou inspirovat a zkusme do společnosti navrátit některé z jejích užitečných zvyklostí.
Více informací najdete zde.
Neuvěřitelný svět prvních zemědělců mezi Ohří a Berounkou
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
od 8. 9. 2016 do 31. 10. 2017
Srdečně Vás zveme na výstavu, kterou připravili naši archeologové, manželé Stolzovi, spolu s kolegy ze Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. Putovní výstava představí nejzajímavější nálezy z mladší doby kamenné ze sbírek Muzea hlavního města Prahy, Muzea T. G. M Rakovník, Národního muzea, Oblastního muzea v Lounech, Středočeského muzea v Roztokách u Prahy a Ústavu archeologické památkové péče středních Čech a seznámí návštěvníky s nejnovějšími objevy a poznatky z celé střední Evropy. Nebudou chybět trojrozměrné modely neolitického osídlení, repliky nástrojů, krátké filmy, zvukové efekty či dioramata. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet řemesla prvních zemědělců od štípání nástrojů, po řezání, broušení, ale i spřádání a tkaní. Expozice bude rovněž doplněna kvízy a pracovními listy. Díky tomu výstava atraktivním způsobem návštěvníkům ukáže, jaký život vedl člověk před více jak 7000 lety.
Dobrodružství s bagrem za zády aneb 20 let Ústavu archeologické památkové péče středních Čech
Informační centrum keltské kultury na zámku Nižbor
od 1. 6. 2013 do 31. 10. 2017
V roce 2013 byla na zámku v Nižboře otevřena výstava, která prezentuje to nejzajímavější, co bylo objeveno při archeologických výzkumech během dvaceti let existence ÚAPPSČ. V několika sálech v přízemí zámku vás výstava prostřednictvím originálních nálezů provede světem pravěkých lidí, ukáže, jak bydleli, v jakých řemeslech vynikali, jaké kulty provozovali a jak opouštěli tento svět. Výstava zaujme také všechny středočeské patrioty, neboť představuje pestrou minulost historických míst Středočeského kraje, jako je například Mladá Boleslav, Kněževes u Prahy, Zdiby či Holubice.
Keltové v západních Čechách
Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích
27. 10. 2016 – 28. 3. 2017
Výstava Vás provedla světem Keltů a představí doklady jejich života na území západních Čech. Výstavu připravilo Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích ve spolupráci s Ústavem archeologické památkové péče středních Čech. K vidění byly nejen archeologické nálezy těchto dvou institucí, ale také exponáty z Muzea pravěku ve Všeradicích, z Oblastního muzea v Lounech, z Regionálního muzea v Teplicích a také keltské „poklady“ ze Západočeského muzea v Plzni a z Národního muzea.
Když v Bělé stával hrad
Infocentrum na zámku v Bělé pod Bezdězem
6. 7. – 30. 9. 2015
Menší výstava v prostorách zámku v Bělé navázala na záchranný archeologický výzkum, který zde byl proveden v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí jihozápadního křídla zámku. Díky následné výstavě se tak pracovníkům ÚAPPSČ podařilo představit nejen proběhlý výzkum a jeho výsledky, ale také dlouhou historii zámku, která sahá až do 14. století. Informace doplňují předměty při výzkumu vyzvednuté, mezi nimiž vynikají především kamnové kachle, glazovaná keramika či mince z období Marie Terezie. Některé z artefaktů zůstanou trvale vystaveny i po skončení výstavy.
20 let výzkumu památky UNESCO
Kutná Hora – Hrádek (Barborská 28)
3. 7. – 29. 11. 2015
Ve spolupráci tří institucí, Českého muzea stříbra, Ústavu archeologické památkové péče středních Čech a Archeologického ústavu AV ČR v Praze, vznikla výstava věnovaná archeologickým poznatkům o jednom z nejslavnějších českých středověkých měst. Od 90. let zde proběhlo mnoho archeologických výzkumů, z nichž nejrozsáhlejší a nejdelší souvisel s obnovou Jezuitské koleje mezi lety 1998 a 2012. Tento výzkum také vytvořil základ výstavy, která přibližuje život různých skupin středověkých obyvatel Kutné Hory, horníků, prubířů, měšťanů, řemeslníků, jezuitů či vojáků.