Naučné tabule o neolitické vsi ve Velimi
Velim
Středočeský kraj
Po velkém a významném výzkumu neolitické osady ve Velimi jsme ve spolupráci se společností Ball Aerocan a obcí Velim vytvořili dvě informační tabule, které tuto dávnou minulost místa připomínají. První tabule je klasičtější, zatímco druhou jsme pojali netradičně. První z nich si můžete prohlédnout na náměstí Obránců míru a informuje nejen o daném výzkumu a jeho výsledcích, ale také obecně o období neolitu. Druhá tabule, umístěná před základní školou, je pak založena na rekonstrukci podoby tehdejší vsi, kterou provádí její dávný obyvatel – neolitik Gialun. Provede vás jednotlivými zákoutími své osady a převypráví její každodenní život. Více o slavnostním otevření této ministezky se dočtete zde.
Stezka Markomanů v Dobřichově
Pičhora u Dobřichova
Středočeský kraj
Projekt „Naučná stezka Dobřichov“ byl realizován díky podpoře Regionální operačního programu soudržnosti Střední Čechy na archeologickém nalezišti Dobřichov-Pičhora, kde bylo na počátku minulého století prozkoumáno rozsáhlé bohaté pohřebiště ze starší doby římské. Naučná stezka tak seznamuje návštěvníky nejen s historií této malebné středočeské vísky v okrese Kolín a okolními zajímavostmi, ale hlavně se slavným obdobím před dvěma tisíci lety, kdy zde žil germánský kmen Markomanů. Stezka je oživována občasnými akcemi pro místní školy a je také propojena prostřednictvím QR kódů s virtuální výstavou Stezka Markomanů.
Naučné stezky na oppidech
Oppida Závist, Stradonice, Hrazany
Středočeský kraj
V rámci projektu Keltská Evropa, který probíhal od roku 2001, byly na třech středočeských oppidech, Závisti, Stradonicích a Hrazanech, vybudovány naučné stezky. Prostřednictvím informačních tabulí, umístěných na výrazných místech oppid, je návštěvníkům vždy představena historie lokality, její prostorové rozložení, zachované reliéfy a nejvýznamnější nálezy. Tabule neopomíjejí ani proběhlé archeologické výzkumy a tak jsou stezky komplexní prezentací rozsáhlé problematiky českých oppid.