Historie a aktivity

Co je náplní naší práce?

Záchranná archeologie

  • vypracování odborných stanovisek a vyjádření k územím s archeologickými nálezy
  • vydávání vyjádření k územně plánovací dokumentaci zpracovávané pro potřeby orgánů veřejné správy
  • provádění záchranných archeologických výzkumů hrazených i nehrazených stavebníkem
  • vydávání potvrzení o splnění podmínky archeologie podle § 22 odst. 2 památkového zákona (tzv. expertní list)
  • archeologická péče o regiony Středočeského kraje

Další odborné aktivity

Vznik a vývoj

 

Historie ÚAPPSČ
Ústav archeologické památkové péče středních Čech (ÚAPPSČ) byl zřízen rozhodnutím ministra kultury č. 6/1993 ke dni 31. 3. 1993 a jeho vznik je spojen s proměnami koncepce soudobé památkové péče. Ministerstvo kultury ČR se dohodlo s Akademií věd ČR na přenesení části povinností a práv Archeologického ústavu AV ČR na nově vzniklou síť Ústavů archeologické památkové péče, které se měly stát regionálními specializovanými pracovišti. Jejich úkolem byla a stále je kontinuální organizační, terénní, zpracovatelská, školitelská, publikační a výstavní činnost.

Tři regionální památkové ústavy
Základ vytvořilo jádro záchranného oddělení Archeologického ústavu AV ČR, doplněné o technické a hospodářské pracovníky. Zřizovatelem a také zdrojem financí byl stát. K naplnění záměru však již nedošlo, z celé zamýšlené sítě dodnes fungují pouze tři regionální pracoviště: Ústav arch. pam. péče severozápadních Čech v Mostě, Ústav arch. pam. péče Brno a právě náš ÚAPPSČ. Ten v roce 2001 v rámci strukturálních změn ve správním systému země a vytvoření krajského samosprávného systému přešel v souladu se zákonem č. 157/2000 do působnosti kraje.

Současný stav
Od 1. 4. 2001 je Ústav archeologické památkové péče středních Čech samostatnou jednotkou s právní subjektivitou, zřízenou a financovanou Středočeským krajem. V čele organizace stojí od roku 2007 Mgr. Irena Benková, která funkci ředitelky převzala po PhDr. Vladimíru Čtverákovi. Za více než dvacet let existence ústavu provedli jeho pracovníci již tisíce odborných archeologických dohledů a stovky záchranných archeologických výzkumů. Nyní má ÚAPPSČ téměř 30 zaměstnanců a čtyři pracoviště, prakticky umístěné po celém Středočeském kraji.

 

Liteň2009