Projekt vznikl v roce 2001, aby seznamoval nejen českou, ale i zahraniční veřejnost se slavnou keltskou minulostí střední Evropy, ukázal život tehdejších lidí a prezentoval dědictví, které nám po sobě zanechali. Prezentace takového projektu vyžadovala svůj vlastní prostor, nejlépe v místech, která jsou s historickými Kelty spojena. Středočeský kraj tak pronajal palác na zámku v Nižboře, který stojí přímo naproti slavnému oppidu Stradonice. Zámek byl sice v dezolátním stavu, ovšem díky značné finanční investici se jej podařilo vkusně a citlivě zrekonstruovat.
V prostorách zámku v Nižboře bylo po rekonstrukci v červnu roku 2006 slavnostně otevřeno Informační centrum keltské kultury, jež prostřednictvím trvalé interaktivní expozice představuje běžný život Keltů, jejich řemesla, umění, pohřební zvyklosti i duchovní svět. Centrum také odkazuje a láká k návštěvě tří středočeských oppid, Stradonic, Závisti a Hrazan. Právě na zmíněných oppidech byly také v rámci projektu vybudovány naučné stezky, jejichž dřevěné informační tabule návštěvníka provedou po celém oppidu a srozumitelně ho poučí, jak dané místo vypadalo v dobách své slávy před dvěma tisíci lety.
V rámci projektu Keltská Evropa byla také navázána mezinárodní spolupráce s Centrem vědeckého výzkumu na francouzském oppidu Bibracte. Společnými silami byl pak v návaznosti řešen grant Evropské unie s názvem Nejstarší města severně od Alp, který prezentoval nejen česká, ale i zahraniční oppida široké veřejnosti.